نیمروز؛ هنرهای تجسمی هنرمندان افغانستان از سراسر دنیا

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  كد ماوس

  

  برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


  دریافت كد گالری عكس در وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  قرار است هنرمندان افغانستانی از سراسر دنیا و برای نخستین بار در «نیمروز» گرد هم آیند و افغانستانی بدون جنگ و مصیبت را به نمایش بگذارند.

  «نیمروز» نام نخستین نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی افغانستانی ویژه هنرمندان افغانستان است که روز جمعه ۱۲ عقرب (آبان)، به همت مریم کوهستانی، هنرمند ایرانی در فرهنگسرای نیاوران تهران افتتاح خواهد شد.

   در این نمایشگاه، ۱۴۰ اثر در شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله: نقاشی، نقاشی خط، مجسمه، عکس،  اینستالیشن و پرفورمنس از ۵۲ هنرمند مطرح افغانستانی از کشورهای آمریکا، استرالیا، افغانستان، ایران، سوئد، ناروی و  هالند، به نمایش در خواهد آمد.

  مریم کوهستانی، هنرمند و استاد دانشگاه، که از سه سال گذشته ایده چنین نمایشگاهی را داشته است، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرهنگ، اظهار داشت: «ابتدا می‌خواستم نمایشگاهی کوچک و با حضور دوستانم برگزار کنم، اما وقتی بیش‌تر با هنرمندان افغانستان آشنا شدم، متوجه شدم چقدر نیاز است تا چنین نمایشگاهی برگزار شود.»

  کوهستانی، افزود: هر روز هنرمندان در حال مهاجرت اند. متاسفانه، به‌دلیل جنگ و مهاجرتِ هنرمندان، اندام هنر افغانستان مثل اندامی تکه‌تکه شده، هر تکه‌اش به یک گوشه دنیا افتاده است. اگر بخواهیم یک جریان هنری در یک کشور داشته باشیم، ابتدا باید آن را ببینیم. جامعه افغانستان، متاسفانه به‌دلیل پراکندگی، حتی نمی‌توانند چهره واقعی خودشان را ببیند.

  وی گفت: این نمایشگاه، کمک کرده است تا هنرمندان از کل دنیا جمع شوند تا بیش‌تر یک‌دیگر را بشناسند و از آن مهم‌تر برای من مردم ایران هستند که سالیان سال با جامعه مهاجرت زندگی‌شان عجین شده، ولی جامعه هنری ایران با جامعه هنری افغانستان، متاسفانه هیچ‌گونه ارتباطی ندارند.

  این هنرمند ایرانی، تاکید کرد: می‌خواهیم با زبان هنر مرزها و فاصله‌ها را بشکنیم تا جامعه مهاجر و جامعه ایران بتوانند ارتباط بیش‌تری با یک‌دیگر داشته باشند و بتوانند کارهای بهتری را بعد از این انجام دهند.

  مریم کوهستانی، گفت: در این نمایشگاه، آثاری از جنگ و خشونت، به‌نمایش گذاشته نمی‌شود، بلکه نگاه به هنر در این نمایشگاه برپایه هنر خلاقانه استوار است.

  چرا نیمروز؟

  هرچند با شنیدن نام «نیمروز» به‌یاد ولایت نیمروز در افغانستان می‌افتیم، اما مریم کوهستانی، در پاسخ به این سوال که «آیا منظور از نیمروز همان ولایت نیمروز در افغانستان است؟»، گفت: نیمروز در واقع نام تاریخی خراسان بزرگ است که در شاهنامه‌ی فردوسی، بارها از آن یاد شده است. خراسان بزرگ، وطن مشترک افغانستان و ایران است.

  کوهستانی، معتقد است که افغانستان و ایران یکی اند و مرزهای جغرافیایی را باور ندارد.

  وی می‌گوید: آوردن هنرمندان افغانستان از سراسر دنیا به ایران، برای من مانند این است که پاره‌ای از تن خودم را که از من دور بوده است، به بدن برگردانم تا بدن هم بتواند به‌درستی کار کند.

  از سوی دیگر مریم کوهستانی، می‌گوید: «نیمروز، زمانی است که خورشید درست در وسط آسمان قرار دارد و این همان چیزی است که امید و آرزوی آن را دارم. افغانستانی سربلند، درست مانند خورشید در بالاترین حد تابش خود.»

  مریم کوهستانی، هنرمند ایرانی، در سال ۱۳۸۰ در ولایت نیمروز، به‌عنوان مددکار با هلال احمر همکاری کرده و در ولایت‌های بلخ و هرات نیز فعالیت‌های هنری داشته است.

  علاوه بر این خانم کوهستانی، برای کودکان کار و خیابان مهاجر در ایران، صنف‌های آموزشی مجسمه‌سازی و سفال‌گری برگزار می‌کند و می‌گوید یکی دیگر از هدف‌هایش در خصوص برگزاری این نمایشگاه، دادن انگیزه به کودکان کار و خیابان مهاجر در ایران است.

  همچنان مریم کوهستانی، به خبرنگار خبرگزاری فرهنگ، گفت: «خیلی دوست داشتم کودکان کار جامعه فرهیخته افغانستان را از نزدیک ببینند تا این ناامیدی که از پیشرفت و موفقیت دارند، در آن‌ها از بین برود و بدانند که اگر تلاش کنند؛ می‌توانند خیلی کارهای بزرگی انجام دهند.

  وی افزود: حضور هنرمندان افغانستان از کشورهای مختلف و در جایگاه اجتماعی خیلی ارزشمند در تهران، می‌تواند این عزت نفس و حس هویت اجتماعی را به مهاجرین برگرداند.

  بر اساس این گزارش، افتتاحیه نخستین نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی افغانستان با عنوان «نیمروز» روز جمعه، ۱۲ عقرب، ساعت ۱۶ در فرهنگسرای نیاوران تهران، برگزار خواهد شد و بازدید از این نمایشگاه تا تاریخ ۲۶ عقرب، از ساعت ۱۰ صبح الی ۸ شب ادامه خواهد داشت.

  نویسنده : یعقوب بازدید : 5 تاريخ : پنجشنبه 4 / 8 / 1396 ساعت: 4:04 بعد از ظهر
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123