نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی افغانستان با عنوان "نیمروز" در تهران افتتاح شد

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  كد ماوس

  

  برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


  دریافت كد گالری عكس در وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  نخستین نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی هنرمندان افغانستان با عنوان "نیمروز" با حضور نمایندگان سازمان ملل، یونسکو، مدیریت‌ مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، استاد رهنورد زریاب و هنرمندان مطرح افغانستان، عصر روز گذشته در فرهنگسرای نیاوران تهران افتتاح شد.

  نخستین نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی هنرمندان افغانستان "نیمروز" با تلاش و همت مریم کوهستانی هنرمند ایرانی برگزار شده است.

  «رهنورد زریاب» نویسنده مطرح افغانستانی که از کابل جهت حضور در نمایشگاه، به تهران آمده، می‌گوید: امروز در تهران، شاهد رویداد بزرگ هنری هستیم. به این معنی که هنرآفرینان کشور ما، از سراسر دنیا در این‌جا، آفریده‌های‌شان را به نمایش گذاشته‌اند.

  زریاب، ادامه داد: من این آفریده‌ها را دیدم و شگفت‌زده شدم. برای این‌که اصالت و عمق این کارها و شیوه‌هایی که این هنرآفرینان، استفاده کردند، مرا به شگفتی وا داشت.

  در افتتاحیه این نمایشگاه، دکتر مهنام معاون اجتماعی یونسکو، گفت: یکی از وظایف یونسکو در ایران و جهان این است که از این‌گونه برنامه‌های زیبا و تاثیرگذار در دنیای وحشت، حمایت کند.

  وی تاکید کرد: مهم‌ترین وظیفه سازمان جهانی یونسکو، حمایت و هم‌دلی و توانمندکردن این‌ فعالیت‌ها و نیز فرصت‌سازی برای هنرمندانی همچون خانم کوهستانی، تا بتوانند این‌گونه فضاها را به‌وجود آورند.

  خانم بهنام گفت که پس از این نمایشگاه، برنامه‌ای برای تقدیر از زحمات برگزارکنندگان این نمایشگاه، در یونسکو، برگزار خواهد شد.

  همچنان مجید مولا نوروزی، مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد ایران، گفت: بی تردید یکی از مهم‌ترین پیکره‌های فرهنگی ایران، افغانستان است که دارای مشترکات فرهنگی بی‌شماری هست. ما ادبیات و شعر افغانستان را بیش‌تر میشناسیم، ولی متاسفانه با هنر معاصر افغانستان، آشنایی نداشتیم.

  علی‌بابا اورنگ، یکی از هنرمندان افغانستانی، می‌گوید: افغانستان و ایران، روح واحدی بر دو پیکرند. با این وجود ما خیلی از آفرینش‌های هم‌دیگر، بی‌خبر بودیم. ما برای شناخت واقعی و حقیقی هم‌دیگر، به هم نیاز داریم.

  بر اساس این گزارش، در این نمایشگاه «نیمروز»، ۱۴۰ اثر در شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله: نقاشی، نقاشی خط، مجسمه، عکس و اینستالیشن از ۵۲ هنرمند مطرح افغانستانی از کشورهای آمریکا، استرالیا، افغانستان، ایران، سوئد، ناروی و هالند، به نمایش در آمده است.

  مریم کوهستانی، در باره اهداف خود از برگزاری این نمایشگاه، می‌گوید: نزدیک‌کردن هنرمندان دو کشور با تاریخ و فرهنگ مشترک، شناساندن هنرهای تجسمی کم‌تر شناخته‌شده افغانستان، احیای هویت و نمایش توان‌مندی به نسل‌های جوان‌تر افغانستان، جزو اهداف اصلی برگزاری نمایشگاه محسوب می‌شود.

  کوهستانی، می‌افزاید: تعداد هنرمندان و آثار این نمایشگاه، نیمروز را به یک پدیده و اتفاق هنری تبدیل خواهد کرد، چون‌که از یک‌سو چنین نمایشگاهی از هنرهای تجسمی معاصر افغانستان در تمام جهان تا به امروز بی‌سابقه بوده و نقطه عطفی در هنر معاصر افغانستان خواهد شد. از سوی دیگر در ایران مشابه آن برای هنرمندان تجسمی کشور دیگری نظیر نداشته است و فتح بابی است برای نمایشگاه‌های مشابه.

  گفتنی‌ست که نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی افغانستان با عنوان «نیمروز» از جمعه ۱۲ عقرب تا تاریخ ۲۶ عقرب، از ساعت ۱۰ صبح الی ۸ شب، میزبان علاقمندان به هنر است.

  نویسنده : یعقوب بازدید : 2 تاريخ : شنبه 13 / 8 / 1396 ساعت: 5:16 بعد از ظهر
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها