گلایه دانشجویان افغانستانی از هزینه‌های تحصیل در دانشگاه خوارزمی/پرداخت شهریه از بهمن دلاری می‌شود

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  كد ماوس

  

  برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


  دریافت كد گالری عكس در وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  دانشجویان افغانستانی دانشگاه خوارزمی از پرداخت 80 درصد شهریه نوبت دوم برای تحصیل در این دانشگاه گلایه دارند و می‌گویند پرداخت این میزان شهریه برای آنان در کنار سایر هزینه‌ها دشوار است و ممکن است قید تحصیل را بزنند.

  به گزارش خبرنگار افغانستان ما و به نقل از ایسنا، یکی از این دانشجویان که به هر زحمت و با همه هزینه‌ها، رشته فقه و حقوق را در دانشگاه خوارزمی تا ترم هفت ادامه داد است، می‌گوید: دانشجویان اتباع خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های ایران باید معادل 80 درصد از شهریه دانشجویان نوبت دوم را پرداخت کنند.

   وی با بیان اینکه این تعرفه از طرف وزارت علوم تعیین شده است می‌افزاید: برخی دانشگاه‌ها با توجه به شرایط دانشجویان، تخفیفاتی را در نظر می‌گیرند؛ دانشگاه خوارزمی نیز برای دانشجویان ممتاز 10 درصد تخفیف قائل شده اما هنوز این تصمیم هیئت امنا اعمال نشده است.

  این دانشجوی دانشگاه خوارزمی ادامه می‌دهد:  دانشجویان اتباع هزینه‌های زیادی دارند، این هزینه‌ها در کنار پرداخت شهریه، هزینه‌های کتاب و همچنین عدم پرداخت وام‌های دانشجویی به دانشجویان اتباع مشکلاتی را حین تحصیل به وجود می‌آورد و ممکن است باعث انصراف از تحصیل برخی از دانشجویان شود.

  وی با بیان اینکه از 20 سال پیش به همراه خانواده در ایران ساکن است می‌گوید: زمانی که در دانشگاه پذیرفته شدم با هر زحمتی بود و با همه هزینه‌ها ادامه تحصیل دادم اما بسیاری از همکلاسی‌هایم به علت همین هزینه‌ها نتوانستند وارد دانشگاه شوند.

  این دانشجوی فقه و حقوق هزینه تحصل خود را در ترم یک 570 هزار تومان عنوان کرد و گفت: شهریه‌ام در ترم دو به 900 هزار تومان افزایش یافت، این نوسان در هزینه شهریه در طول تحصیل وجود داشت و در حال حاضر به 600 هزار تومان رسیده است.

  یکی دیگر از دانشجویان افغانستانی دانشگاه خوارزمی که در رشته فیزیک تحصیل می‌کند نیز می‌گوید: شهریه من در حال حاضر یک میلیون تومان برای هر ترم است که پرداخت آن برایم بسیار دشوار است.

  وی ادامه می‌دهد: دانشگاه تصمیم دارد برای دانشجویانی که حائز معدل الف شوند تخفیف قائل شود اما هنوز این تصمیم عملی نشده است.

  این دانشجوی فیزیک دانشگاه خوارزمی خاطرنشان‌ می‌کند: گویا قرار است پرداخت شهریه دانشجویان ارشد و دکتری اتباع نیز به صورت دلار انجام شود که این نیز مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت.

  وی می‌گوید: دوستانی داشتم که به خاطر هزینه‌های بالا از ادامه تحصیل در دانشگاه انصراف داده‌اند.

  مصوبه‌ای برای تخفیف جدید از هیئت امنا به آموزش دانشگاه ارسال نشده/شهریه دانشجویان خارجی از بهمن دلاری می‌شود

  محمد دلنواز مدیر آموزش دانشگاه خوارزمی در گفت و گو با ایسنا، از تحصیل 134 دانشجوی افغان در دانشگاه خوارزمی خبر داد و گفت: 86 نفر از این دانشجویان در مقطع کارشناسی، 41 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 7 نفر در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند.

  دلنواز با اشاره به مصوبه وزارت علوم برای اخذ 80 درصد شهریه دانشجویان شبانه از دانشجویان خارجی در دانشگاه‌ها افزود: این تصمیم وزارت علوم است و تنها تخفیفی که در دانشگاه خوارزمی برای دانشجویان خارجی اعمال می‌شود، کاهش 10 درصدی برای دانشجویان رتبه اول است.

  وی ادامه داد: یعنی اگر دانشجوی خارجی در بین ورودی‌های خود رتبه اول را کسب کند به جای 80 درصد شهریه شبانه، 70 درصد پرداخت خواهد کرد.

  مدیر آموزش دانشگاه خوارزمی در پاسخ به اینکه آیا هیئت امنا دانشگاه تصمیم جدیدی برای اعمال تخفیف بر شهریه دانشجویان خارجی دانشگاه خوارزمی گرفته است، گفت: اگر هم چنین تصمیمی اتخاذ شده باشد هنوز چیزی به ما اعلام نشده و فقط همان تخفیف رتبه اولی اعمال می‌شود.

  دلنواز در پایان از پرداخت شهریه به دلار از بهمن ماه امسال برای دانشجویان خارجی تحصیلات تکمیلی خبر داد و گفت: در حال حاضر در دانشگاه‌هایی چون تهران و قزوین پرداخت‌ها به دلار و یورو است و در دانشگاه خوارزمی نیز این کار از بهمن ماه انجام خواهد شد.

  نویسنده : یعقوب بازدید : 1 تاريخ : يکشنبه 17 / 10 / 1396 ساعت: 3:38 بعد از ظهر
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها